Roztroušená skleróza a moje maličkost
Co tu je
Moje první dojmy:
O nemoci
Poprvé v nemocnici
Co dělat?
Moje druhé dojmy:
Nepravidelník
Patálie s Betaferonem
A co sport?
RS a chození
(z dopisů)
Zdenek a Magda
Články od jiných:
Od Terezy
Psychický stav nemocných s RS(SOČ práce Heleny)
Od ženy (nejen) pro ženy (Zuzana)
Zkušenosti z Austrálie (Bob)
Ereska a já (Helena)
Hlasy z Plzně (Helena)
Poznatky (Lenka)
Převzaté info z let kolem 1999-2000
Betaferon - leták
Betaferon - brožura
Magnetická pole
Metodické opatření Ministerstva zdravotnictví
Odkazy atd.
Materiály Unie Roska
Konference
Inzeráty

Tento článek vznikl v srpnu 1999

Co má člověk dělat?

To jsem se ptal, když jsem odcházel z nemocnice po prvním léčení. Odpověď doktorů: "Nic! Žijte tak, jako dřív, jenom se nepřetěžujte". To je tedy opravdu rada nad zlato (!), co říkáte? Přece jen jsem čekal od doktora, který by měl být odborníkem, trochu víc.

Známá mojí skvělé máti se náhodou znala s paní, co tou dobou vedla v Brně centum Unie ROSKA. Roska sdružuje lidi s RS a věnuje se jim. Zašel jsem za ní, abych se něco dověděl. Roska organizuje různá cvičení, ozdravné pobyty, vydává časopis a občas nějakou knížku, prostě se snaží pomoci. Koupil jsem si knížku od MUDr.Lenského "Roztroušená skleróza mozkomíšní - nemoc, nemocný a jeho problémy". Z ní jsem se konečně dověděl všechno, co jsem celou dobu potřeboval. Jaká úleva! První dojem z téhle útlé knížky byl, že to psal doktor - člověk si to napoprvé musí přežvýkat, občas si najít něco ve slovníku... Ale informační hodnota je vysoká. Doktoři v nemocnici o Rosce nic něvěděli (1997) a spíš měli obavu, abych z kontaktu s vážněji postiženými netrpěl depresemi. Já osobně váhám, protože se hodně věnují Tai-Chi, což je podobně jako jóga jeden z proudů východního náboženství, vlastně jde o bojové umění, i když k tomu asi má cvičení v Rosce daleko. Protože jsem křesťan a miluji svého Pána - Ježíše Krista, není to to, co bych chtěl dělat. Každopádně se ale chystám (i když už nějak moc dlouho), že je nějak využiji, když už tu jsou (chabá výmluva: když mám pořád tolik co dělat...).

Doslov

Nechci zlehčovat. Vím, roztorušená skleróza je vážná nemoc. Umírá se na ni. Ale já mám v životě jiné priority. Daleko důležitější pro mne je žít život, který má smysl, než žít jen pro svoje zdraví. Nechtěl bych na konci života zjistit, že jsem se minul cíle. Ve svém životě jsem našel Boha - Pána Ježíše Krista (spíš si On našel mne). On mi dal věčný život. On mi dává klid a jiný pohled na svět než jsem míval dříve. Daleko víc mi záleží na spasení druhých lidí než na mém zdraví. Pán Ježíš řekl: "Kdo by chtěl zachránit svůj život, ten o něj přijde; kdo však přijde o život pro mne a pro evangelium, zachrání jej. Co prospěje člověku, získá-li celý svět, ale ztratí svůj život? Zač by mohl člověk získat svůj život zpět?". Nemohu, než s úctou souhlasit. Samozřejmě to neznamená, že se na své zdraví vykašlu. Jen není už pro mne cílem, ale spíš prostředkem.

Rozčílila vás moje slova? Nebo vás naopak potěšila? Budu rád, když mi napíšete.

Chtěli byste na mých stránkách malinké centrum RS (výměna zkušeností,...), víte o nějaké české stránce na toto téma? Napište mi. Nic neslibuji, ale přijde-li dost ohlasů, třeba něco vymyslím.

Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
0912122230 © JMA 2009