báSNĚNÍ   tam DĚNÍ  vníMÁNÍ  vyDÁNÍ  k doSTÁNÍ  míNĚNÍ 
báSNĚNÍ

báSNĚNÍ (já a básně)

Co kde najdete?
BÁSNĚNÍ - tahle stránka
TAM DĚNÍ - aktuality ve věci básní: vydávání, recitály, ...
VNÍMÁNÍ - co si zde můžete přečíst a prohlédnout z mé tvorby
VYDÁNÍ - podrobnosti k již vydaným věcem, ukázky
K DOSTÁNÍ - co, za kolik, kde a jak
MÍNĚNÍ - veřejné zmínky o mé tvorbě

Já - básník?

Od malička si rád hraji s češtinou, ale předměty zvané Literatura a Dějepis jsem naprosto neměl rád. Matematika mi říkala víc. Básním jsem vůbec nerozuměl, snad jen epigramy stály za to, abych si jich pár zapamatoval.

Všechno se změnilo v roce 1988, když jsem se stal křesťanem. Tehdy vešel do mého života Bůh v osobě Pána Ježíše Krista. Můj svět se proměnil, začal být bohatší a já začal vnímat víc věcí. Začal jsem víc rozumět Bibli a věcem ve mně a okolo mně. A taky jsem začal psát básně. Pro mne to ani nebyly básně, spíš jsem si jen urovnával myšlenky a ony se skládaly do slov a do obrázků. Nikdy nebyly dlouhé, každá byla stručným shrnutím nebo úvahou. S tím, jak jsem přicházel na nové věci, přicházely nové básně. Když se podívám nazpět, moc těch básní není a teď už skoro nic nepíšu. Přesto bych chtěl některé vydat pro potěchu těm, kteří je mají rádi. Postupně bych chtěl vydat celý svůj "šuplík".

Dárky

Každá báseň je pro mne dárkem - prostě se musí "stát, že něco napíšu". Proto jsem si tyhle "dárky" vždycky pečlivě schovával "do šuplíku". Občas byla příležitost vynést tyhle skryté poklady na světlo.

V nadšení nad objevením se xeroxu - pár měsíců před sametovou revolucí - jsem pro své známé kopíroval svou první sbírečku Vejdi, kde byly mezi jinými také "obrázkové" básně. Moje dílka se poté objevovala ve studentském časopise Klíč, ve sbornících Almanach, které vydávalo hnutí Studenti Pro Krista v Brně. Báseň Božíma očima možná znáte zhudebněnou z repertoáru skupiny K NEBI, vyšla také v časopise Ethos v r.95. Od civilky v BTM se moje tvorba začala objevovat také na jejich letáčcích (přání Všechno nejlepší, Důvěra). Na sklonku roku 2000 vyšla první oficiální (fakticky však druhá) sbírka básní Rok mého světa a grafický list OBUV Matuška s prac. názvem NESMISLI 2. Z radosti jsem založil nový oddíl mých stránek, který je věnován jen mé umělecké tvorbě - básním a posléze fotografiím. Ve focení nejsem žádný odborník, ani na to nemám moc čas, ale docela se mi občas zadaří.

PROSBA - financování básní

Chtěl bych to pro potěchu těch, kdo mou tvorbu mají rádi, vydat, ale nedostává se mi na to peněz.

Mám nachystánu k tisku sérii dvou sbírek sestavenou z mého archivu z let 1989-2000. Je to už nachystáno včetně ilustrací, jen to vysázet, vytisknout a svázat. Tentokrát chci básně vydat v opravdu kvalitně - v pěkné vazbě se hřbetem, ne jen jako sešit. S barevnou obálkou a černobílými ilustracemi. Náklad záleží na tom, kolik bude stát výroba a kolik na to seženu peněz. Stačil by mi náklad 200 ks. Když bude výroba nejdražší, počítám tak 100-150 Kč na ty dvě knížky. To dělá 20-30 tisíc. Budu-li mít 30 tisíc Kč na tento účel pohromadě, vydám to.

Pokud mi chcete pomoci - být sponzory mé literární tvorby nebo spoluúčastníky na financování těchto projektů (nepočítám, že budou ziskové) - ozvěte se mi, prosím. Díky!

Chystám i další projekty:

  • Před dokončením je projekt "Písmenka připomínají" - celá abeceda písmenek, vždy s několikaveršovou moudrostí či povzbuzením do duchovního života asociovaném na základě tvaru písmenka. Sbírka bude s obrázky Marie Plotěné (rozpracováno - chybí některé obrázky a obálka)
  • ve výhledu mám i "Písmenka připomínají II.". Tak jako v první sbírce mi písmenka připomínají různé věci, ve druhé sbírce to bude tvar postoje nebo pohybu lidské postavy.
  • vydání dvou pohádek O dešťové kapce a O javorovém nosu - ty bych chtěl bohatě ilustrované, možná ve tvaru leporela
  • znovuvydání první sbírečky Vejdi
Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
1001192206 © JMA 2010