Roztroušená skleróza a moje maličkost
Co tu je
Moje první dojmy:
O nemoci
Poprvé v nemocnici
Co dělat?
Moje druhé dojmy:
Nepravidelník
Patálie s Betaferonem
A co sport?
RS a chození
(z dopisů)
Zdenek a Magda
Články od jiných:
Od Terezy
Psychický stav nemocných s RS(SOČ práce Heleny)
Od ženy (nejen) pro ženy (Zuzana)
Zkušenosti z Austrálie (Bob)
Ereska a já (Helena)
Hlasy z Plzně (Helena)
Poznatky (Lenka)
Převzaté info z let kolem 1999-2000
Betaferon - leták
Betaferon - brožura
Magnetická pole
Metodické opatření Ministerstva zdravotnictví
Odkazy atd.
Materiály Unie Roska
Konference
Inzeráty

E-mail z 21.6.2002 od Zuzany

Ahoj Honzo,
njdřív tě pochválím, stránky jsou plné důležitých informací i odkazů, ale hlavně zkušeností. A právě k nim bych se ráda připojila, ačkoli patřím do "klubu" pouze pár měsíců. Uzavřu vše dotazem, abys měl co dělat :o)

Myslím, že mé našlápnutín do RS bude zajímat spíš ženy. již 12 let totiž bijuji s donedávna idiopatickou (nevysvětlenou) sterilitou. není to tak dlouho snad 2 roky), co se rozjel díky MUDr. Madarovi program diagnostiky sterility žen vlivem poruchy iminity. A samozřejmě bych to nebyla já, aby nebyly mé testy pozitivní. Vysvětlím: jakmile mé bílé krvinky zjistí přítomnost spermatu, případně již embrya v případě umělého oplodnění ze zkumavky, okamžitě se rozmnoží a "sežerou ho". Rok poté, co toto vyšlo najevo, začala RS přesně jako u tebe, což nemá cenu popisovat, udělals to za mne. Bohužel pokračování po první návštěvě nemocnice a setkání s lumbálkou, rezonancí, Solumedrolem atd. je velice rozdílné. Přesně vím, kdy budu mít ataku. Vždy začne spolu s menstruací nebo těsně před ní.

K tomuto závěru mne dovedly právě tvé stránky, protože nejen ty tu píšeš o atakách za rok, za dva i za více, a já je mám každou chvíli. (Tedy od první ataky ji mám minimálně jednou za měsíc. Nejsou takové, jako ta první, ale šířící se brnění, necitlivá místa, slabá ruka a pletoucí se prsty...) To znamená také to, že kdykoli jdu do nemocnice na kontrolu, vždy si mne tam nechají :o( Znáš to, 5 flašek kapaček - i více, béčka, prášky - opuchlej ksicht, pachuť v puse, ale hlavně NUDA. Problém mi nejvíce dělá to, že po přeléčení, i když stále zůstávám na Prednizonu a dalších, tytzo příznaky nemizí. proto mám strach, že to se mnou půjde rychle z kopce, nicméně nepropadám panice :o)

Můj dotaz: má práce spočívá v pohybu mezi lidmi, navíc bez auta ani ránu. Nechci přestat pracovat, ale vydělat si sezením doma na zadku nemůže kdokoli. Živím se sama, tzn. zaměstnání nenajdu, pokud si zaměstnavatel vyžádá lékařskou kontrolu. Zakázky na práci doma (jsem grafička) se nedají sehnat od stolu, konkurence mne sežere (vlastně za těch pár měsíců už sežrala). Je možnost dostat invalidní důchod? Co pro to musím udělat? Má na něj pacient s RS nárok? Ty to určitě budeš vědět, předem děkuju.

(Pozn.red: O invalidním důchodu vím pouze tolik, že mi doktoři nabídli částečný. To je pro mne jako živnostníka nevýhodné - jen další papírování a možné komplikace s vracením peněz, takže jsem to dál neřešil.)

Tak. A nakonec bych se ráda podělila o své zážitky ze začátku nemoci, protože ty tvoje i ty od tvých korespondentů moc ráda čtu. Přijde mi to komické, takže před rovnítkem příznak, za rovnítkem mé zdůvodnění, když jsem ještě netušila, o co jde a že to není sranda:

 • říjen 01:
  brnění konečků prstů na pravé ruce = počítačová myš, popřípadě drsně udělaná manikůra
 • prosinec 01:
  občas zakopnu nohou o nohu = nový kozačky na podpatku a kluzko
  zakopávání na schodech a únava = lenost
  brnění zadku = vysedávání u počítače
  necítím kůži od kolen nahoru = sedávám s nohou přes nohu, to bude tím
  při tanci nemůžu povyskočit = přehnala jsem to s alkoholem (moc nevydržím)
 • leden 02:
  nemůžu vytlačit stolici = zácpa
  nemůžu vytlačit moč = zánět močových cest JDU K LÉKAŘI

Pak už se to shodovalo s tebou. Akutní příjem ve špitále adt...

Přeju všem veselou mysl, nepodléhejte depresi ani panice, jezděte do lázní Klimkovice, jsou bezva. Znáte písničku "Já bych se v kočárku vozil..."? Doufám, že ne všem nám se to splní. Ahoj. Zuzana

Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
0912122240 © JMA 2009