Roztroušená skleróza a moje maličkost
Co tu je
Moje první dojmy:
O nemoci
Poprvé v nemocnici
Co dělat?
Moje druhé dojmy:
Nepravidelník
Patálie s Betaferonem
A co sport?
RS a chození
(z dopisů)
Zdenek a Magda
Články od jiných:
Od Terezy
Psychický stav nemocných s RS(SOČ práce Heleny)
Od ženy (nejen) pro ženy (Zuzana)
Zkušenosti z Austrálie (Bob)
Ereska a já (Helena)
Hlasy z Plzně (Helena)
Poznatky (Lenka)
Převzaté info z let kolem 1999-2000
Betaferon - leták
Betaferon - brožura
Magnetická pole
Metodické opatření Ministerstva zdravotnictví
Odkazy atd.
Materiály Unie Roska
Konference
Inzeráty

Tento článek vznikl v srpnu 1999

Můj první pobyt s RS v nemocnici

Když se mi chůze tak zhoršila, že jsem uznal jít za doktory, odborná neuroložka mne poslala rovnou do nemocnice. První dojem byl velmi dobrý. Doktorka na ambulanci mne vzala jako akutní případ. Přesto, že jsem papírově patřil do jiné nemocnice, vzali mě hnedka na příjem (bylo to v pátek!) a ještě ten den mi udělali MR , na které se čekává týdny (MRI = magnetická rezonance = tunel, kde to hrčí jak kompresor, výsledkem jsou řezy člověkem; dává to lepší informace o měkkých tkáních než CT). Hned druhý den mi nasadili infuze.

Druhý dojem byl už horší. Informace z doktorů lezly jak z chlupaté deky. Měli pořád obavy, že jsem psychicky špatný, ale já jem chtěl hlavně informace. Dobře. Mám tedy roztroušenou sklerózu, ale co to je? Můžu být psychicky na dně přece až z něčeho, u čeho vím, co to je. Chtěl jsem vědět co nejvíc, ale dověděl jsem se velký kulový. Ležel jsem tam 18 dní. Obden jsem uháněl doktora, aby mi o tom tal něco přečíst, když už tam ležím a nemám do čeho píchnout. Celých 18 dní nic. Chtěl jsem vidět snímky z MRI. Týden jsem se musel doktorů dopršovat. Čekal jsem k nim odborný výklad. Dorazilo mne, když mi ošetřující doktorka ukázala snímky a řekla: "To je, abyste je viděl, když jste to tolik chtěl." a to bylo vše. Je to Kocourkov, nebo ještě lépe socialistické zdravotnictví. Doktoři si myslí, že jsou pány, ale měli by být služebníky. K chování jako mají doktoři v zahraničních televizních seriálech, kde vysvětlují pacientům každý prd a dávají jim vybrat způsob léčby mají na hony daleko. To platí aspoň pro většinu doktorů u nás. Výjimky se najdou. Doktorů, kteří jsou moudří nebo aspoň ochotní a kteří mají opravdový zájem, si važme. Je to požehnání, když na takového natrefíte.

Každý týden je vizita. Byl jsem zvědav, jestli se aspoň od pana primáře něco dovím. Opak byl pravdou. Přišel s doktory, nechal si poreferovat, zeptal se, jak se mám, nechal mne projít se pokojem a šel pryč.

Pak mi udělali lumbální punkci. To je odebrání vzorku mozkomíšního moku z páteře. Zákrok samotný nic není - asi jako když vám berou krev. Jenže: tím, že vám odsají trošku moku z páteře vznikne v míše podtlak. Musíte celý den ležet na břiše a neustále pít nějakou tekutinu (nejlépe neidentifikovatelný nemocniční čaj :-). Pak musíte 3 dny zůstat ve vodorovné poloze. Zkušenosti spolupacientů: když nezůstanete ležet, bude vás bolet hlava jako střep. Následky lumbálky se dostavily: když jsem později déle seděl, začal se mi třást žaludek a bylo mi čím dál "špatněji". Když jsem si lehl, za čas to přešlo. Ve stoje mi to nedělalo. Při odchodu z nemocnice jsem se na to zeptal. Ošetřující doktorka mi řekla, že to jsou následky lumbálky a že mohou přetrvávat 10 i 14 dní po zákroku. Načež doma mi moje odborná neuroložka sdělila: následky mohou přetrvávat i měsíc, doznívat i půl roku! U mne to byl zhruba ten měsíc. Musel jem pracovat u PC ve stoje. Dal jsem si klávesnici a myš na krabice... Co je to v nemocnici za odborníky? Nevím. To je konec minipohádky Jak Honza ztratil iluze o doktorech. Ale abych jen neplival. Sestřičky byly velmi ochotné a příjemné, i na zedva dobré doktory jsem natrefil. Na interně byl třeba mladý doktor s chováním na 1*, jako vystřižený z amerického seriálu. Ten z neurologie se ani nepředstavil. Tenhle mi při příchodu do ordinace podal ruku a všechno, co dělal, mi vysvětlil. Takových doktorů víc!

Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
0912122229 © JMA 2009