Užitečnosti Knihy SW Tapety Websearch PP->AVI HOAXy VNC + VPN Dálkáč LM-367 XP - řazení souborů

Jak ovládat PC na dálku přes internet?

Jan Matuška, 13.9.2006

Je to sen, sedět v Brně a pracovat přes internet na počítači, který je na stole v kanceláři v Praze nebo v Africe? Ani ne. Když si vše nainstalujete, spustíte, připojíte, ukáže se vám v okně obrazovka toho vzdáleného PC a bude poslouchat vaši myš a klávesnici, jako byste seděli přímo u něj.

První řešení - NetMeeting

Pro práci s druhým PC je nutné, aby byli lidé přítomni na obou stranách. NetMeeting je v češtině, umí hlasovou komunikaci, videokomunikaci, tabuli, chat, sdílení plochy nebo jednotlivých programů.

Ve Windows 2k a XP už je NetMeeting součástí systému. Pokud není v Nabídce Start ani na ploše, první spuštění se musí provést z příkazové řádky (Start-Spustit) příkazem "conf.exe". Ikonku na plochu umístí sám. Při prvním spuštění je třeba program nastavit: připojení, hlasitost apod.. Je potřeba vypnout automatické přihlašování k adresářovému serveru.

Oba musíte NetMeeting spustit, pak jeden do černého okénka zadáte IP adresu druhého a druhému to zazvoní. Druhý přijme hovor a jste spojeni. Abyste mohli pracovat se vzdáleným počítačem, musí se zapnout Sdílení a buď celé Plochy nebo konkrétního běžícího programu a povolit vzdálené ovládání a to automaticky (dvouklikem myši) nebo ne (na vzdáleném PC se objeví okénko s žádostí o myš a tam to musejí odklepnout).

NetMeeting opravdu není vhodný, když na druhé straně nikdo není. Když odešli, nechali mě pracovat a naskočil spořič, nešlo nic dělat.

Druhé řešení - VNC a spol

Toto je řešení vhodné, když na druhé straně je počítač sám bez obsluhy. VNC je jednoúčelový program na ovládání počítače na dálku. Má dvě části: klient a server. Ze serveru přenáší obraz obrazovky a z klienta vstupy z myši a klávesnice. Na počítači, který má být ovládán, se spustí server a nastaví hesla, na ovládacím PC se spustí klient.

TightVNC

Konkrétně TightVNC pro Windows, není v češtině (www.tightvnc.com).

Server lze spouštět ručně nebo automaticky při startu Windows. V system-tray se zobrazí černý čtvereček s bílým písmenem V.

Klient - v system-tray bílý čtvereček s černým písmenem V

 • otevře se malé okénko, zadáte IP a po připojení k serveru ještě heslo
 • pak už se zobrazí vzdálená plocha, která reaguje na vaši myš a klávesnici
 • dokonce funguje předávání schránky (clipboardu): Ctrl+C v klientu přenese obsah schránky ze vzdáleného počítače do lokální schránky, a Ctrl+V vloží obsah lokální schránky na označené místo na vzdáleném PC
 • pokud se připojujete často k různým počítačům, lze si uložit nastavení konkrétního připojení do souboru *.vnc a pak připojení spouštět poklepnutím na tento soubor
 • okno se dá zvětšit na celou obrazovku 1:1 a pak myslím Ctrl+Esc zpátky do okna

Možnosti - Options (jen ty užitečnější):

 • obrazovka se přenáší v JPEG kompresi. V klientu můžete nastavit kvalitu komprese - musíte vyzkoušet poměr rychlost/kvalita (zkusil jsem Best compression, ale byl to děs a skoro nic nebylo na obrazovce poznat. Fast je lepší)
 • Disable clipboard transfer - vypne se přenášení schránky
 • Display - View Only - lze vypnout přenos vstupů z klienta na server a být tak jen v "prohlížecím režimu", Tj zapněte, když se chcete jen koukat, co se na druhém PC děje.

Projekt VNC je tuším open-source projekt a jeho klony jako TightVNC už opensource nebývají.

Na webu píšou o tom, že to není příliš zabezpečená komunikace, ale myslím, že v kombinaci s šifrovanou VPN se bezpečnost obstojně zvýší.

Program Access Remote PC

Vyzkoušel jsem i program Access Remote PC ve verzi 4.7.3, ale ten je shareware a ve zkušební verzi umožní jen spojení jeden server - jeden klient, a to na časově omezenou dobu. Byl poměrně rychlý a pro mě pohodlný. Komprese obrazu bych řekl, že není JPEG ale jiná, protože jsem nepozoroval vady obrazu vzniklé ztrátovou kompresí. Kromě ovládání vzdáleného počítače umožňoval RemoteAccess ještě poměrně rychlý přenos souborů - přepnul se do zobrazení dvou oken ála TotalCommander a snadno procházel složky a přenášel soubory. Mám dojem, že jsem na jejich webu našel i informaci, že mají vlastní spojovací server. To by znamenalo, že tedy není nutné mít vlastní IP (řešit VPN).

A co když nemají počítače každý svoji IP adresu?

Když spojujete lokální síť do internetu přes jedinou IP adresu, nastává problém, že se počítače navzájem nevidí.

NetMeeting

NetMeeting to řeší pomocí tzv. adresářových serverů. Jediný dodnes funkční, o kterém vím, je "ils.pinknet.cz". Už nerozlišuje mezi pracovními a soukromými kontakty, všechno je to na jedné hromadě. Musíte oba zapnout "Přihlásit se k adresářovému serveru" a pro spojení najít protějšek v záplavě SPAMů a sexuálních nabídek (docela se to zvrhlo). Ostatní adresářové servery, ani ty Mikrosoftí, už dnes většinou nefungují. Vypadá, že je to výběhová záležitost.

Hamachi - prográmek na VPN

Co je to VPN?

Virtual Private Network, česky Virtuální privátní síť. Je to spojení počítačů přes internet takovým způsobem, že se počítače tváří, jako by byly spojeny kabelem v jedné místnosti či budově. Každý počítač má v rámci VPN přidělenu svoji IP adresu jedinečnou v rámci VPN. Počítače dosáhnou vzájemně do sdílených složek, mohou tisknout na sdílené tiskárny, atd. Samozřejmě všechno běhá protokolem TCP/IP.

Hamachi

Prográmek (píšu "prográmek", protože je co do rozhraní opravdu úsporný) je v češtině. Najdete ho na www.hamachi.cz v češtině nebo na www.hamachi.cc. Zajišťuje VPN přes Hamachi server. Po zadání přihlašovacích údajů každý počítač dostane přidělenu IP adresu v rámci Hamachi serveru. Server zprostředkuje šifrovanou komunikaci mezi počítači, data jsou tedy celkem dost zabezpečena. Jestli jsem to pochopil dobře, tak server pouze zprostředkovává počáteční spojení dvou počítačů a poté již počítače spolu komunikují samy.

Můžete:

 • přihlásit se do nezaheslované (public) VPN
 • znáte-li heslo, můžete se přihlásit do zaheslované VPN
 • vyrobit si vlastní VPN (zadáte jen název a případně heslo a je to)
 • současně můžete být přihlášeni do libovolného počtu VPN, ať už jsou vámi vytvořené nebo cizí.
 • poslat textovou zprávu libovolnému počítači, který je on-line v rámci vašich VPN
 • vypnout Hamachi do off-line stavu

Hamachi se nainstaluje jako další síťová karta a tedy další Síťové připojení. Ve firewallu (který to umí) můžete tedy toto síťové připojení přiřadit do oblasti "důvěrné", aby firewall povolil sdílení.

V sytem-tray Hamachi zobrazí jakousi "molekuly se třemi atomy" - tři tečky spojené čárkou:

 • šedé = off-line,
 • zelené = on-line,
 • celé bliká zeleně = on-line + máte zprávu (dá se v Nastavení vypnout),
 • svítí jedna tečka zeleně = připojuje se,
 • svítí jinak = připojuje se nebo je něco divně

Závěrem

Ze začátku jsem využíval NetMeeting a adresářové servery (zhruba do r. 2004). Poté, co mi přátelé doporučili Hamachi a objevil jsem výhody VPN, už jej moc nepoužívám. Kombinace VPN+VNC+Skype na hlasovou a textovou komunikaci je pro mne nyní velmi dobrým řešením.

Další zkušenosti:


Cejvik, 22.10.2006, cejvik zavinac seznam.cz

Ke skype existuje plugin Unyte pro vzdalenou spravu.

NetMeeting se da nastavit tak, aby se automaticky spoustela vzdalena sprava pri spusteni pocitace (ikonka v systray) a automaticky prijimala spojeni, navic sifrovane.

Ale je pravda ze uz to taky nepouzivam. VNC mi prijde jednodussi a rychlejsi :)

Idelani se zda take v posledni dobe (XP) pripojeni pres vzdalenou plochu.


Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
0912122245 © JMA 2009