Užitečnosti Knihy SW Tapety Websearch PP->AVI HOAXy VNC + VPN Dálkáč LM-367 XP - řazení souborů

Už to mám! Univerzální dálkový ovladač LAUDMANN LM-367

Jan Matuška 11.9.2009

 

Protože manželce jednou v lázních chyběl k TV dálkový ovladač (dále jen DO) a potkal jsem na Aukru takové nějaké zařízení za cenu kolem stovky, tak jsem si řek, že to vyzkoušíme. Prodejce byl slušný, nabídl, že si ho mám zkusit a když mi to nepojede s mými zařízeními, mohu ho vrátit.

Balení

Hned po zakoupení jsem zjistil, že sice na obálce návodu je česká mezinárodní poznávací značka CZ, ale vevnitř návod v češtině není. Místo češtiny a polštiny je tam jakási španělština a italština. Ještěže anglicky a německy je to v každé variantě a z těchto dvou jazyků to snad pochopím.

V balení měly být baterie, ale nebyly. Podle vyjádření prodejce je tam dodavatel přestal dávat, protože vytékaly. To svědčí o tom, že se jedná o velmi "nízkorozpočtový" výrobek. Kvalitní dodavatel by tam nedal obyčejné, ale alkalické, které nevytečou.

DO má v horní části 8 čirých matně průsvitných tlačítek: TV1, TV2, VCR1, VCR2, CD, SAT, AUX, DVD na přepínání pro tato zařízení. Pro každé z nich se musí ovladač nejdříve naprogramovat.

První špatné dojmy

Sehnal jsem si tedy vlastní baterie a vložil je dovnitř. Podle návodu jsem mačkal tlačítka ve snaze o nastavení pro naši TV Panasonic. Ale co to? DO hřeje v ruce, ba přímo žhaví! Honem jsem baterie vyndal. Jiný den jsem to zkusil znova se stejným výsledkem: žádné tlačítko se nerozsvítilo, baterie žhavily jak blázen. Sehnal jsem si dobíjecí baterie a dál jsem dělal pokusy raději s nimi, abych nemusel kupovat nové a nové alkalické - žhavily asi proto, že se strašně rychle vybíjely, jakoby vevnitř DO byl nějaký kraťas nebo jiný elektro-jev.

V návodu jsem si přečetl, že DO lze restartovat vyndáním baterií na déle než 20 minut, tak jsem to ještě párkrát zkusil. Nakonec jsem to vzdal a chtěl DO vrátit. Během komunikace s prodejcem, jako by se DO lekl, najednou začal svítit jak měl a baterie najednou nežhavily. Fakt netuším, čím to bylo. Možná se musely nabít nějaké kondenzátory či co... Příště bych to zkusil tak, že tam dám na dva dny baterie a nebudu mačkat žádné tlačítko. Pokud by pak bylo vše ok, zřejmě jsem s kondenzátory nebyl daleko od pravdy.

Druhé lepší dojmy

Když DO tedy začal konečně fungovat, vyzkoušel jsem podle návodu zadávat kódy k různým TV Panasonic. Jeden z nich zabral, takže sláva, TV ovládat jde. Programy, hlasitost, tv/av a vypínání jsou OK, ale ostatní nefungují vůbec nebo mají jinou funkci (chybí časování, fungují jen některé funkce teletextu a ještě k tomu je na jiných tlačítkách). Říkal jsem si, že až bude čas, tak to zkusím nastavit. To jsem dobře nepochopil manuál a žil v bláhové představě, že si změním funkci jednotlivých tlačítek!

Třetí dojem: Tak už jsem to konečně pochopil!

Poštudoval jsem něco na webu, ale hlavně jsem si s tím u koukání na TV dnes pořádně hrál a prozkoušel to. Resumé?

 • jednotlivá tlačítka programovat NEJDOU! (taky co by člověk chtěl od nejlevnějšího výrobku, když podle článků na webu z před pár let, se dá za DO utratit i 4000 - uf!)
 • nastavit jde pouze celá sada tlačítek, tedy kompletně celý ovladač, a to třemi způsoby:
  1. Zadáním kódu
  2. Procházením kódů jednoho po druhém tím, že mačkáte červeného tlačítko zap/vyp. DO při tom vysílá do TV jen kód pro zapnutí/vypnutí. Když to zafunguje, je potřeba se zastavit a vyzkoušet ostatní tlačítka. Když nefungují, hledat dál.
  3. Nechcete si umačkat prst a necháte ovladač vysílat kódy jeden za druhým po 2 vteřinách

Jak to nastavit

No, nemám důkladně prozkoumaný moment, kdy se chcete uprostřed hledání zastavit a vyzkoušet, zda dobře fungují i ostatní tlačítka, ale hlavní postupy zkusím napsat, možná srozumitelněji než je to v návodu. Moje příklady jsou pro televizi, ale úplně stejně se pracuje s dalšími zařízeními.

 1. Nastavení DO vložením kódu:
  1. Stisknout zároveň šedé SET (vlevo nahoře) + současně jedno z průsvitných tlačítek pro výběr zařízení (tedy TV1/TV2/VCR1/VCR2/CD/SAT/AUX/DVD; pro jednoduchost budu dál psát jen tlačítko „TV1“, ale může to být kterékoli z nich!) => rozsvítí se červené tlačítko ZAP/VYP (vpravo nahoře) => obě tlačítka uvolnit
  2. Na číselné klávesnici vyťukáte trojmístné číslo kódu, který si najdete v návodu podle značky vaší televize
  3. ZAP/VYP zhasne - a to je vše. Teď si vyzkoušejte všechna tlačítka. U značek v návodu bude kódů asi víc. Když nezabere jeden kód, zkuste další.
 2. Mačkáním ZAP/VYP:
  1. Zapněte televizi. To, zda kód zafunguje, poznáte, když se televize vypne.
  2. Současně SET + TV1 => rozsvítí se ZAP/VYP => obě uvolnit
  3. Jen SET => ZAP/VYP začne blikat => uvolnit
  4. ZAP/VYP pořád bliká. Nyní namiřte na televizi a mačkejte (do zblbnutí) tlačítko ZAP/VYP. Každým stiskem ZAP/VYP (zdá se mi, že i libovolného jiného tlačítka, ale nejsem si jistý) se pošle do televize zapínací signál jiného kódu a pokud se televize opravdu zapne/vypne, pak jste zřejmě našli ten správný kód.
  5. Nedělejte moc vlekou pauzu. Když tlačítko nezmáčknete delší chvíli, tak přestane blikat a musíte začít znova.
  6. Pro uložení nalezeného kódu pro televizi stiskněte TV1
 3. Automatickým projížděním kódů:
  1. Zapněte televizi a namiřte na ni ovladač
  2. Stiskněte současně SET + TV1 na delší dobu (víc než 3 vteřiny) => tlačítko ZAP/VYP blikne a ovladač začne v cca dvouvteřinových intervalech blikat a posílat signály sám.
  3. Ovladač si jede svým tempem podle své číselné řady. Pokud televize vypne a vy to nestačíte zaznamenat, můžete obrátit směr vyhledávání stiskem SET - funguje tam i zpět. Mám dojem, že i v bodě B to funguje.
  4. Projíždění zastavíte zmáčknutím libovolného tlačítka
  5. Pokud chcete kód uložit, celkem rychle musíte zmáčknout TV1
  6. Když tlačítko ZAP/VYP zhasne a už samo neblikne, DO projel už všechny kódy. Pokud televize nezareagovala na žádný, máte zřejmě smůlu.

Postupy B a C jsou v podstatě stejné pouze s tím, že u C se neumačkáte k smrti a ovladač se mačká sám.

Zastavení a vyzkoušení: ještě musím někdy vyzkoušet, jestli to nefunguje tak, že když zastavím vyhledávání, můžu vyzkoušet ostatní tlačítka a v C pokračovat ve vyhledávání tlačítkem SET, v B pokračovat mačkáním červeného ZAP/VYP.

Bohužel číslo kódu při postupu B ani C nezjistíte. Ani nevím, jestli by se dalo zjistit počítáním stisků/bliknutí. Spíš ne.
U autom. projíždění pro tlačítko TV1 i pro DVD byl s projížděním hotov cca za 10 minut. Když si vezmu, že signály posílá jednou za 2s a v návodu jsou kódy do nějakých 900, kdyby měl posílat celou číselnou řadu 1-900, zabralo by mu to 30 minut, což tak dlouho nebylo. Buď tedy nejsou obsazena všechna čísla nebo nápisy TV1/TV2/VCR1/VCR2/CD/SAT/AUX/DVD mají i tu funkci, že se projíždějí pouze kódy určené pro vybraný druh zařízení - ale jen typuji, fakt nevím.

 

... tak jsem to raději všecko napsal, abych se sem mohl kouknout, až zapomenu, jak to vlastně bylo...

Honza


P.S.

28. 11. 2017

Jelikož už náš starý TV ovladač pořádně nefunguje, vytáhl jsem todle univerzální DO a s úspěchem ho na naší "stoleté" TV používáme, než půjde do kytek. Teď se nám podařilo z DO smazat nastavení, tak jsem musel popátrat po návodu a najítseznam kódů, kde jsem si označil náš kód 190. Pro jistotu jsem důležité stránky návodu naskenoval, tak je dávám i na web pro strejčka Příhodu :-).

LAUDMANN LM-367 navod EN + kody.pdf

Honza

 

Aktuálně
PF 2015 od Matušků
Doporučuji
o.s.Beberka
Letní tábory Doubravka s Beberkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
1711281650 © JMA 2017