Užitečnosti Knihy SW Tapety Websearch PP->AVI HOAXy VNC + VPN Dálkáč LM-367 XP - řazení souborů

HOAX, HOAX, HOAX! = KACHNA, KACHNA, KACHNA!
neboli: ať žijou ručně šířené viry, SPAMy a další neřády!

(Grrrrrrrr! Byl jsem na tyhle věci děsně alergickej! Dneska už se jen směju...)

Honza, v Říčanech 10.2.2006

V majlové korespondenci lidi z neznalosti, občas z lenosti přemýšlet, dělají pěkné seky. Vždycky mne naštve, když mi něco takového přijde. Obírá mne to o čas a energii, které bych mohl věnovat lepším věcem. Většinou mi odesilatel není lhostejný a nedá mi to, abych ho neupozornil na to, co dělá. Proto píšu tenhle článek, abych to nemusel znova a znova psát do majlů.

Většinou se jedná o dvě základní chyby: rozdávání seznamu adres cizím lidem a šíření HOAXu.

CHRAŇTE SOUKROMÍ!
aneb Rozdávání seznamu adres cizím lidem

Když posíláte majla víc lidem a adresy dáte do Komu nebo Kopie, tento seznam adres dostanou všichni. Když takový majl dostane někdo, kdo o tom nepřemýšlí, dá Re nebo Fw, nechá v majlu minulý seznam adres a do Komu nebo Kopie dá svých dalších X adres. Není pak divu, že mi občas přijde majl s dvěma sty e-mailových adres.

Pokud se takto chováte, dáváte všanc stovky cizích emailových adres! Z takových majlů se radují SPAMovací servery. Není nic snažšího než tyhle hromady adres vzít a začít na ně posílat nevyžádanou reklamu. Adresáti jsou proti tomu víceméně bezmocní. Celý systém e-mailů je totiž postaven tak, že za zprávy platí víc příjemce než odesilatel - ať už jen tím, že tomu musí věnovat čas. Je daleko rychlejší poslat tisíce kopií jedné zprávy než si čistit schránku od nežádoucích mejlů. Proto mějte ohledy k druhým a posílejte jen to, čím jste si naprosto jistí. Mohlo by se vám pak stát ... jak je to s těmi vlky? ... že pak pasák volal: Vlk! a nikdo nepřiběhl na pomoc. ... stane se vám třeba to, že cokoli od Vás bude apriori považováno za SPAM.

Když už se rozhodnu poslat e-mail více lidem, kteří se navzájem neznají, není důvod, sdělovat jim navzájem jejich e-mailové adresy. Co je komu do mojí adresy! Nechci, aby ji měli cizí lidé!  

Co máte teda dělat?

  1. pro rozesílání hromadných zpráv (obzvlášť, pokud se adresáti navzájem neznají) používejte řádek Skrytá kopie ! Anglická zkratka je BCC. Pokud řádek Skrytá kopie není v mejlovém programu vidět (např. v OutlookExpress), je potřeba jeho zobrazení zapnout.
  2. pokud takový majl chcete znovu poslat, při odpovědi (Re) nebo předání dál (Fw) umazávejte seznam adres!
  3. pokud na takový majl chcete odpovědět, nespleťte si tlačítka Odpovědět a Odpovědět všem! Použijte tlačítko Odpovědět (pouze odesilateli)!
    (POZOR, tlačítko Odpovědět všem dá všechny adresy z hlavičky majlu do pole Komu. => Tohle nepoužívejte!)
  4. nezůstávejme v nevědomosti, šiřme osvětu! Pokud Vám takový majl přišel, prosím, upozorněte jeho odesilatele, ať se toho příště vyvaruje!

NEROZESÍLEJTE LŽIVÉ ZPRÁVY!
neboli HOAXy

Internetem krouží spousta lživých majlů. Dřív taky existovaly podobné dopisové nebo pohlednicové fámy, říká se tomu LETADLO. Ale člověk musel napsat ty dopisy, koupit známky a jít s tím do schránky. Dnes stačí pár kliků myší. Podvedení lidé přidávají své jméno do šílených seznamů v naivní víře, že tím někomu pomohou nebo pro sebe něco získají. Nechápu, že se pořád se najde dostatek naivních lidí, kteří to šíří dál. Poslední dobou dokonce i jinými cestami než e-mailem: SMSkami, a různými chaty.

Už před několika lety jsem narazil na výborný počin jednoho chlapíka, který začal shromažďovat tyhle HOAXy a uvádět je na pravou míru. Proto než takový majl rozešlete, napřed se podívejte na stránky www.hoax.cz !!!!!!!! Zkuste si ho tam najít. Neříkám, že tam najdete všechny takové podvody, ale většinu určitě. A vůbec, prostudujte si web www.hoax.cz, abyste se podobným věcem příště vyvarovali!

Co máte teda dělat?

  1. Nevěřte všemu, ale prověřujte si! Když se vám na mejlu něco nezdá, neposílejte ho. Většinou tušíte správně a je to podvodný majl.
  2. Ověřte si na www.hoax.cz, zda právě tento majl není již dávno známý HOAX.
  3. pokud Vám takový majl přišel, upozorněte jeho odesilatele, ať se toho příště vyvaruje

 

 

Aktuálně
Vánoční přání 2009 / PF 2010
Doporučuji
Exit 316
Letní tábor Doubravka 2009 s Beberkou
Exit 316
Nový TV pořad od září 2006!
Pro děti - zvědavé otázky se Zvědavou tužkou
KROKY - Časopis pro děti
křesťanská díla, CF - nejen databáze křesťanských písní
Komerce atd.
Podpořte snahu proti zavedení SW patentů!!!
profi webhosting Gigaweb
Z autorské tvorby
Fotografie
Sbírka básní
Plakát
Nabídka SW a služeb
Kniha pošty
KOALA
Tvorba www
Umístění stránek
Chcete internetový obchod?
Přečtěte si
Jak a proč jsem se stal křesťanem
Víte, že AHOJ je zkratka?
Poznat Boha, ale jak?
... další přímo na stránkách BTM
1001201305 © JMA 2010